Gabinet kosmetyki leczniczej
i pielęgnacyjnej Zadbaj o cerę

Marzena Szrejbrowska

tel. 696 071 267
zadbajocere@gmail.com

Cery problematyczne

W ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój kosmetyki oraz kosmetologii. Dzięki nowym technologiom oraz badaniom, rozwój kosmetyki zmierza nie tylko w kierunku anty-aging, ale również w leczenia niektórych chorób. Znajomość przyczyn powstawania oraz przebiegu  chorób skóry sprawiło, że możemy ingerować w procesy powstawania takiego stanu. Dzięki temu możemy zatrzymać, złagodzić lub wyleczyć dolegliwość i co bardzo ważne, bez obciążenia organizmu.

Stosując odpowiednio dobrane dermo-procedury, możemy dotrzeć w te miejsca, w których praca skóry została zachwiana. Dzięki znajomości jej fizjologii i zachowania podczas choroby, możemy mieć wpływ na procesy enzymatyczne, działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze.

Przebarwienia na skórze

Naszą skórę przed promieniowaniem UV chroni melanina. Jest to składnik  produkowany stale
i dzięki niej mamy piękną opaleniznę latem. Nadmiar melaniny  może prowadzić do zmian, które będą charakteryzowały się przebarwieniami na skórze.  Mogą być one ciemniejsze, w postaci mocno odgraniczonych plam, lub nieco jaśniejszych, bardziej rozlanych. Mogą być pochodzenia egzogennego lub endogennego. Ich umiejscowienie również może być różne: naskórkowe, skórne i mieszane.

Na proces tworzenia się przebarwień składa się wiele czynników. Do najbardziej powszechnych należą promieniowanie UV, czynniki hormonalne, t.j. ciąża, okres menopauzy oraz  preparaty antykoncepcyjne. Ich pojawianiu się sprzyjają również zaburzenia endokrynne, do których zaliczamy nadczynność tarczycy, zaburzenia miesiączkowania, zapalenia przydatków jajników, niektóre choroby wątroby, stosowanie leków, substancje fototoksyczne i fotouczulające oraz stany zapalne skóry.

 Enzym powodujący przebarwienia  to tyrozynaza. Działa on przy współudziale z jonami miedzi. Jednym z wielu zabiegów, który należy wykonać,  jest wychwycenie jonów miedzi, dzięki czemu praca enzymu będzie słabsza, a produkcja melanocytów mniejsza. Kolejnym zabiegiem, który stosuje się przy przebarwieniach, jest zahamowanie transportu melanocytów do powierzchni naskórka, co spowoduje mniejsze ich nagromadzenie  na jego powierzchni.  Ostatnim zabiegiem jaki można wykonać, to rozproszenie nagromadzonych komórek z pigmentem.  Przy tego typu problemie ważne jest, aby działanie było synergiczne. Stosując kilka składników naraz  możemy zoptymalizować działanie zabiegu. Do najbardziej skutecznych zaliczamy : witaminę C, retinol(retises CT), arbutynę, kwas kojowy, morwę białą.

Substancje te, świetnie się sprawdzają w połączeniu z peelingami na bazie kwasów: mlekowego, migdałowego oraz azelainowego oraz trójchlorooctowego. Peelingi dobrze rozpraszają melanocyty i  zwiększają dystrybucję substancji aktywnych do skóry.

Skuteczność metod jest uzależniona od głębokości położonego pigmentu. Im głębiej, tym trudniej dotrzeć i usunąć przebarwienia. Najłatwiej usunąć te przebarwienia , które położone są najpłycej, na powierzchni naskórka. Do najskuteczniejszych metod przeciwdziałania przebarwieniom należy profilaktyka,  stosowanie kremów z filtrami UV,  rezygnacja
z nadmiernej ekspozycji na słońce oraz  dotarcie do problemu istniejącego w organizmie i jego eliminacja.

Do najbardziej popularnych problemów z przebarwieniami należą: ostuda, piegi, plamy soczewicowate, pozapalne zmiany barwnikowe oraz polekowe zmiany barwnikowe.

Cera naczyniowa i trądzik różowaty

W przypadku cery naczyniowej i trądziku różowatego bardzo ważna jest profilaktyka, która będzie przeciwdziałać dalszemu pękaniu naczyń. Podstawą profilaktyki w gabinecie kosmetycznym jest ochrona naczyń, usprawnienie przepływu krwi oraz zmniejszenie ich przepuszczalności. Pacjent powinien też unikać lub wyeliminować czynniki przyczyniające się do rozszerzenia naczyń, a w następstwie - do trwałego ich uszkodzenia. Do takich czynników należą: kawa, papierosy, czerwone wino. Zaleca się unikania kąpieli słonecznych, solarium, oraz sauny.

W profilaktyce naczyniowej bardzo ważnym zabiegiem jest masaż, który stymuluje krążenie krwi i wymusza ich gimnastykę. Istotne dla profilaktyki naczyniowej są zabiegi z zawartością substancji przeciw wolnorodnikowych. Do najbardziej popularnych należą witamina C, escyna, rutyna, ruszczyk oraz arnika górska. Głównym celem zabiegu jest powstrzymanie procesów zapalnych w skórze, stymulowanie glikozoaminoglikanów, włókien kolagenowych i elastynowych. To dzięki nim, naczynia zachowują swoją dynamikę i mogą swobodnie kurczyć się i rozszerzać. Jest to jeden
z warunków, dla którego krew w naczyniach może swobodnie przepływać, a tym samym odżywiać naszą skórę.

Trądzik różowaty

Dokładnie nie są znane przyczyny powstawania trądziku różowatego. W przywracaniu skórze prawidłowego funkcjonowania, ważna jest ochrona naczyń krwionośnych, hamowanie rozwoju mikroorganizmów i unikanie złych nawyków pielęgnacyjnych oraz sytuacji stresogennych (trądzik różowaty może mieć podłoże emocjonalne).

Wyróżniamy trzy fazy trądziku różowatego.

Faza pierwsza:

 • przejściowy rumień
 • teleangiektazje

Faza druga:

 • utrzymujący się rumień
 • grudki, krosty

Faza trzecia:

 • zapalne guzy, nacieki
 • przerost gruczołów łojowych i tkanki łącznej w obrębie nosa.

Najlepsze rezultaty w leczeniu przynosi jontoforeza robiona w serii minimum 10 zabiegów
z wykorzystaniem chlorku wapnia, jodku potasu oraz innych substancji , które mają na celu uszczelnić oraz uelastycznić naczynia, tak aby zniwelować do minimum powrót choroby.

W leczeniu trądziku różowatego zalecany jest peeling kwasem azelainowym lub mieszanina peelingów specjalnie skomponowana dla tej choroby, w skład których mogą wchodzić między innymi kwasy glikolowy, mlekowy isalicylowy oraz wiele innych substancji mających działać ochronnie i przeciwzapalnie na komórki skóry.

Cera łojotokowa, trądzik pospolity, trądzik hormonalny

Cera łojotokowa lub jej następstwa, to problem nie tylko osób w wieku pokwitania. W ostatnim czasie obserwuje się, coraz więcej osób dorosłych, borykających się z tym problemem. Praca gruczołów łojowych uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od wieku, płci, oraz pracy układu hormonalnego, a także trybu życia jaki prowadzimy. Skóra tłusta charakteryzuje się tym, że jest lśniąca, występują rozszerzone pory. Na przetłuszczanie najbardziej narażona jest strefa T, czyli czoło, nos, broda, policzki.

Naszą skórę pokrywają małe ujścia gruczołów łojowych połączonych kanalikami z gruczołami łojowymi. Sebum wchodzi w skład płaszcza wodno-lipidowego skóry. Jest to najbardziej zewnętrzna część naszej skóry, ma działanie nawilżające, natłuszczające oraz bierze udział w transporcie Wit E do powierzchniowych warstw naskórka. W okresie noworodkowym, można zaobserwować wzmożoną pracę gruczołów łojowych, co związane jest z funkcją ochronną skóry przed jej uszkodzeniem oraz ewentualnym powikłaniom. Po tym okresie, praca gruczołów łojowych ustępuje i normalizuje się.

Trądzik pospolity

W czasie, kiedy organizm zaczyna dojrzewać i następuje gwałtowny skok hormonów, obserwuje się wzmożoną pracą gruczołów łojowych. Ujścia kanalików łojowych ulegają rozszerzeniu
i zaczynają   pojawiać się zaskórniki. Zalegające sebum w ujściach gruczołów łojowych oraz nagromadzone komórki zrogowaciałego naskórka przyczyniają się do powstania zaskórników. Zahamowany dostęp tlenu powoduje rozwój bakterii i stanu zapalnego. Bakterie mnożąc się prowadzą do zmian grudkowo- krostkowych. Nie leczone, przyczyniają się do ciężkich zmian trądzikowych , których konsekwencją są blizny potrądzikowe.

Zabiegi kosmetyczne mają za zadanie działać przyczynowo, czyli na poziomie enzymatycznym. Tylko takie postępowanie, gwarantuje odpowiednią równowagę skóry i efektywne wyleczenie. Za produkcje łoju odpowiedzialny jest enzym 5-alfa reduktazy i działa on przy gruczole łojowym. Jego praca polega na przekształcaniu hormonu testosteron w dihydrotestosteron. Jest to agresywniejsza i mniej pożądana postać testosteronu, która bardzo pobudza gruczoły łojowe
i blokuje ujścia gruczołów. Drugą kluczową przyczyną trądziku pospolitego jest nagromadzenie martwych komórek naskórka przy ujściach kanalików łojowych.

Do najważniejszych zadań w gabinecie kosmetycznym należą:

 • zahamowanie pracy enzymu 5-alfa reduktazy,
 • rozpuszczanie mas rogowo-łojowych,
 • działanie przeciwzapalne,
 • działanie bakteriobójcze,

Trądzik pospolity wymaga szczególnej pielęgnacji oraz higieny. Podstawowym błędem jest wyciskanie powstałych zmian, przez co stymuluje się niepożądany stan zapalny oraz bakterie. Bardzo często, czynność ta, wykonywana jest brudnymi rękoma, co powoduje dodatkowe wprowadzenie bakterii. Preparaty do pielęgnacji domowej mają przede wszystkim wspomagać pielęgnację w gabinecie kosmetycznym. Nie mogą zawierać dużej ilości alkoholu, ponieważ skóra pozbawiona warstwy tłuszczowej daje sygnał do gruczołów, aby te zaczęły produkować więcej łoju.

Ważne jest, aby kosmetyki do pielęgnacji w domu, w swoim składzie zawierały substancje działające przeciwzapalnie, złuszczająco i nawilżająco.

Dlatego skórę objętą trądzikiem pospolitym należy traktować delikatnie, mądrze
i systematycznie.

Do leczenia trądziku pospolitego bardzo dobrze sprawdzają się peelingi z zawartością:

 • kwasu mlekowego, którego obecność odblokowuje ujścia gruczołów łojowych,
 • kwasu azelainowego, mającego wpływ na zahamowanie nadmiernego wydzielania łoju,
 • kwasu migdałowego, który ma działanie bakteriobójcze,
 • kwasu salicylowego, posiadającego właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe, antyseptyczne, antybakteryjne,
 • oraz mieszanki tychże kwasów.

Mogą być łączone z jontoforezą wykorzystującą siarczan cynku, który działa bakteriobójczo, przynosi ulgę oraz szybszą regenerację skóry.

Trądzik hormonalny

U kobiet zauważa się dużą zależność miedzy pracą gruczołów łojowych, a cyklem menstruacyjnym. W drugiej i trzeciej fazie cyklu następuje większa produkcja łoju oraz nasilone zmiany grudkowo-krostkowe, które są przejściowe i ustępują wraz z nadejściem pierwszej fazy cyklu.

Niestety coraz częściej do gabinetu kosmetycznego trafiają kobiety, u których poprawa skóry nie następuje, a wykwity są stale obecne. Mamy wówczas do czynienia z trądzikiem hormonalnym. Trądzik hormonalny różni się od trądziku pospolitego tym, że powstające zmiany są głównie grudkowe. Stany zapalne zazwyczaj pojawiają się w okolicach miesiączki i są bardzo bolesne. Obszar występowania jest bardzo charakterystyczny dla tego rodzaju trądziku, zazwyczaj pojawia się na obrzeżach twarzy, pod żuchwą i na szyi.   Przy tej chorobie, mamy ograniczony zakres działania, ponieważ kluczowym zabiegiem jest konsultacja endokrynologiczna.

Niezależnie jaka jest bezpośrednia przyczyna problemu, możemy wpływać na skórę przeciwzapalnie, złuszczająco oraz nawilżająco. Ze względu na przyczynę problemu, który wynika ze złej pracy układu hormonalnego , ten rodzaj trądziku może mieć charakter nawrotowy.

Dla trądziku hormonalnego punktem wyjścia są:

Łojotokowe zapalenie skóry

Wzmożona praca gruczołów prowadzi też do schorzenia jakim jest łojotokowe zapalenie skóry.

Przyczyną łojotokowego zapalenia skóry jest drożdżak Pityrosporum ovale. Łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się rumieniowo-złuszczającymi się zmianami skórnymi.

Umiejscowione jest zazwyczaj na owłosionej skórze głowy i środkowej części twarzy, również za uszami. Ich przebieg jest przewlekły i nawrotowy. Do takiego stanu przyczynia się wydzielany nadmiar łoju, który po wydostaniu się na powierzchnię naskórka wytwarza zasadowe środowisko. Zasadowe pH jest bardzo dobrym podłożem dla rozwoju drobnoustrojów, takich jak grzyby oraz bakterie, powodując swędzenie i podrażnienie. Obszar objęty chorobą może również występować na owłosionej skórze głowy, która jest szczególnie wrażliwa na to schorzenie, za względu na występującą tam wilgoć i podwyższoną temperaturę, które sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów.

Podczas pielęgnacji w gabinecie, przede wszystkim staramy się powstrzymać enzym przyczyniający się do nadprodukcji łoju. Do tego typu cery najlepiej sprawdza się peeling z zastosowaniem kwasu azelainowego, który powstrzymuje nadmierną pracę enzymu 5-alfa reduktazy. Właśnie ten enzym przekształca testosteron w dihydrotestosteron, najsilniejszą formę testosteronu, która bardzo pobudza wydzielanie łoju.

Bardzo dobre działanie na to schorzenie mają zabiegi Salipeel lic oraz RetisesCT.

Do leczenia łojotokowego zapalenia zapalenie skóry bardzo dobrze sprawdzają się peelingi
z zawartością:

Mogą być łączone z jontoforezą wykorzystującą siarczan cynku, który działa bakteriobójczo, przynosi ulgę oraz szybszą regenerację skóry.

Łuszczyca

Jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Zwykle trwa przez całe życie i ma różny przebieg, wymaga leczenia dermatologicznego. Znając podstawowe zmiany zachodzące w skórze podczas tej choroby, możemy wydłużyć czas remisji choroby. Problemem w tej przypadłości są: nadmierna produkcja krótko żyjących komórek naskórka oraz mała zdolność zatrzymywania wody. Przy tego typu problemie skórnym dobrze sprawdzają się :

- kwasy salicylowy oraz azelainowy. Posiadają one właściwości przeciwzapalne oraz keratolityczne, rozpuszczające nadmierne nagromadzenie martwych komórek.

Jako uzupełnienie pielęgnacji skóry objętej łuszczycą, można dołączyć zabiegi nawilżające oraz regenerujące, które będą zmniejszały dolegliwości towarzyszące chorobie.

Atopowe zapalenie skóry

Choroba ta ma uwarunkowania genetyczne. Wyróżnia się zmniejszoną ilością gruczołów łojowych, ceramidów i mocznika oraz zwiększoną ucieczkę wody z naskórka. W leczeniu bardzo istotną rolę odgrywa pielęgnacja domowa, zaleca się stosowanie balsamów nawilżających
z zawartością mocznika. W gabinecie kosmetycznych najlepiej przy tego typu schorzeniach sprawdzają się preparaty z kwasami:

 • glikolowym, który przyspiesza odnowę komórkową,
 • mlekowym, który wiąże wodę w naskórku, utrzymuje kwaśne pH oraz syntetyzuje ceramidy tworzące cement międzykomórkowy,
 • arginina.

Polecam stosowanie tych kwasów w połączeniu z zabiegami nawilżającymi oraz regenerującymi.

Nadmiernie sucha skóra

Przypadłość ta występuje dość często. Spowodowana jest zaburzoną pracą skóry. Jej przyczyna może być kosmetyczna, jak również dermatologiczna. Główną przyczyną suchej skóry jest nieumiejętność zatrzymywania i wiązania wody w naskórku oraz niewystarczającej ilości lipidow.

Do najbardziej znanych objawów suchej skóry należą:

 • złuszczanie,
 • rumień,
 • pęknięcia,
 • liszaje,
 • szorstkość,
 • swędzenie,
 • pieczenie.

Sucha skóra może mieć przyczynę endogenną oraz egzogenną. Do przyczyn endogennych zaliczymy choroby genetyczne, t.j. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, rybia łuska. Zaburzona praca skóry może być też wynikiem chorób ogólnoustrojowych t.j. cukrzyca, niewydolność nerek oraz zła praca tarczycy.

Do egzogennych przyczyn suchej skóry zaliczamy źle dobraną pielęgnację, czynniki zawodowe i klimatyczne, złą dietę oraz leki stosowane miejscowo.

Również przy tym problemie skóry należy działać wielokierunkowo, wpływając na poprawę pracy skóry, poprzez dodanie substancji lipidowych oraz nawilżających, a także stymulując reakcje enzymatyczne odpowiedzialne za mechanizm nawilżania i natłuszczania skóry:

 • kwas mlekowy- bardzo dobrze przyciąga do warstwy rogowej cząsteczki wody oraz przyczynia się do powstawania ceramidów w cemencie miedzykomórkowym,
 • kwas glikolowy- stymuluje odbudowę nowych komórek naskórka,
 • arginina.

Polecam stosowanie tych kwasów wraz z zabiegami regenerującymi, nawilżającymi oraz rewitalizującymi.

Związki podane poniżej stosujemy tylko do jontoforezy, w leczeniu cer problematycznych.

Siarczan cynku

Związki cynku od dawna są stosowane w lecznictwie i kosmetyce, najczęściej w postaci tlenku cynku. Jest on dostępny w maściach, kremach, zawiesinach. W kosmetyce leczniczej stosujemy roztwór z siarczanu cynku, wprowadzając go za pomocą jontoforezy. Cynk przyspiesza gojenie, działa bakteriobójczo, antyseptycznie, bardzo dobrze sprawdza się przy trądziku i innych stanach zapalnych skóry.

Jodek potasu

Lek ten również wykorzystywany jest w lecznictwie fizykalnym, wprowadzamy go za pomocą prądu stałego (jontoforezy). Jontoforeza na ten lek, ma bardzo dobre rezultaty w leczeniu blizn, bliznowców a także trądziku różowatego.

Chlorek wapnia

Chlorek wapnia stosowany jest przy podrażnieniach i uczuleniach na skórze. Ma bardzo dobre działanie przeciwzapalne oraz odczulające. Bardzo dobrze uszczelnia naczynia krwionośne oraz pobudza je do pracy. Jeden z podstawowych zabiegów przy trądziku różowatym oraz rozszerzonych naczynkach.