Gabinet kosmetyki leczniczej
i pielęgnacyjnej Zadbaj o cerę

Marzena Szrejbrowska

tel. 696 071 267
zadbajocere@gmail.com

Łojotokowe zapalenie skóry

Wzmożona praca gruczołów prowadzi też do schorzenia jakim jest łojotokowe zapalenie skóry.

Przyczyną łojotokowego zapalenia skóry jest drożdżak Pityrosporum ovale. Łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się rumieniowo-złuszczającymi się zmianami skórnymi.

Umiejscowione jest zazwyczaj na owłosionej skórze głowy i środkowej części twarzy, również za uszami. Ich przebieg jest przewlekły i nawrotowy. Do takiego stanu przyczynia się wydzielany nadmiar łoju, który po wydostaniu się na powierzchnię naskórka wytwarza zasadowe środowisko. Zasadowe pH jest bardzo dobrym podłożem dla rozwoju drobnoustrojów, takich jak grzyby oraz bakterie, powodując swędzenie i podrażnienie. Obszar objęty chorobą może również występować na owłosionej skórze głowy, która jest szczególnie wrażliwa na to schorzenie, za względu na występującą tam wilgoć i podwyższoną temperaturę, które sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów.

Podczas pielęgnacji w gabinecie, przede wszystkim staramy się powstrzymać enzym przyczyniający się do nadprodukcji łoju. Do tego typu cery najlepiej sprawdza się peeling z zastosowaniem kwasu azelainowego, który powstrzymuje nadmierną pracę enzymu 5-alfa reduktazy. Właśnie ten enzym przekształca testosteron w dihydrotestosteron, najsilniejszą formę testosteronu, która bardzo pobudza wydzielanie łoju.

Bardzo dobre działanie na to schorzenie mają zabiegi Salipeel lic oraz RetisesCT.

Do leczenia łojotokowego zapalenia zapalenie skóry bardzo dobrze sprawdzają się peelingi
z zawartością:

Mogą być łączone z jontoforezą wykorzystującą siarczan cynku, który działa bakteriobójczo, przynosi ulgę oraz szybszą regenerację skóry.