Gabinet kosmetyki leczniczej
i pielęgnacyjnej Zadbaj o cerę

Marzena Szrejbrowska

tel. 696 071 267
zadbajocere@gmail.com

Przebarwienia na skórze

Naszą skórę przed promieniowaniem UV chroni melanina. Jest to składnik  produkowany stale
i dzięki niej mamy piękną opaleniznę latem. Nadmiar melaniny  może prowadzić do zmian, które będą charakteryzowały się przebarwieniami na skórze.  Mogą być one ciemniejsze, w postaci mocno odgraniczonych plam, lub nieco jaśniejszych, bardziej rozlanych. Mogą być pochodzenia egzogennego lub endogennego. Ich umiejscowienie również może być różne: naskórkowe, skórne i mieszane.

Na proces tworzenia się przebarwień składa się wiele czynników. Do najbardziej powszechnych należą promieniowanie UV, czynniki hormonalne, t.j. ciąża, okres menopauzy oraz  preparaty antykoncepcyjne. Ich pojawianiu się sprzyjają również zaburzenia endokrynne, do których zaliczamy nadczynność tarczycy, zaburzenia miesiączkowania, zapalenia przydatków jajników, niektóre choroby wątroby, stosowanie leków, substancje fototoksyczne i fotouczulające oraz stany zapalne skóry.

 Enzym powodujący przebarwienia  to tyrozynaza. Działa on przy współudziale z jonami miedzi. Jednym z wielu zabiegów, który należy wykonać,  jest wychwycenie jonów miedzi, dzięki czemu praca enzymu będzie słabsza, a produkcja melanocytów mniejsza. Kolejnym zabiegiem, który stosuje się przy przebarwieniach, jest zahamowanie transportu melanocytów do powierzchni naskórka, co spowoduje mniejsze ich nagromadzenie  na jego powierzchni.  Ostatnim zabiegiem jaki można wykonać, to rozproszenie nagromadzonych komórek z pigmentem.  Przy tego typu problemie ważne jest, aby działanie było synergiczne. Stosując kilka składników naraz  możemy zoptymalizować działanie zabiegu. Do najbardziej skutecznych zaliczamy : witaminę C, retinol(retises CT), arbutynę, kwas kojowy, morwę białą.

Substancje te, świetnie się sprawdzają w połączeniu z peelingami na bazie kwasów: mlekowego, migdałowego oraz azelainowego oraz trójchlorooctowego. Peelingi dobrze rozpraszają melanocyty i  zwiększają dystrybucję substancji aktywnych do skóry.

Skuteczność metod jest uzależniona od głębokości położonego pigmentu. Im głębiej, tym trudniej dotrzeć i usunąć przebarwienia. Najłatwiej usunąć te przebarwienia , które położone są najpłycej, na powierzchni naskórka. Do najskuteczniejszych metod przeciwdziałania przebarwieniom należy profilaktyka,  stosowanie kremów z filtrami UV,  rezygnacja
z nadmiernej ekspozycji na słońce oraz  dotarcie do problemu istniejącego w organizmie i jego eliminacja.

Do najbardziej popularnych problemów z przebarwieniami należą: ostuda, piegi, plamy soczewicowate, pozapalne zmiany barwnikowe oraz polekowe zmiany barwnikowe.