Gabinet kosmetyki leczniczej
i pielęgnacyjnej Zadbaj o cerę

Marzena Szrejbrowska

tel. 696 071 267
zadbajocere@gmail.com

Trądzik hormonalny

U kobiet zauważa się dużą zależność miedzy pracą gruczołów łojowych, a cyklem menstruacyjnym. W drugiej i trzeciej fazie cyklu następuje większa produkcja łoju oraz nasilone zmiany grudkowo-krostkowe, które są przejściowe i ustępują wraz z nadejściem pierwszej fazy cyklu.

Niestety coraz częściej do gabinetu kosmetycznego trafiają kobiety, u których poprawa skóry nie następuje, a wykwity są stale obecne. Mamy wówczas do czynienia z trądzikiem hormonalnym. Trądzik hormonalny różni się od trądziku pospolitego tym, że powstające zmiany są głównie grudkowe. Stany zapalne zazwyczaj pojawiają się w okolicach miesiączki i są bardzo bolesne. Obszar występowania jest bardzo charakterystyczny dla tego rodzaju trądziku, zazwyczaj pojawia się na obrzeżach twarzy, pod żuchwą i na szyi.   Przy tej chorobie, mamy ograniczony zakres działania, ponieważ kluczowym zabiegiem jest konsultacja endokrynologiczna.

Niezależnie jaka jest bezpośrednia przyczyna problemu, możemy wpływać na skórę przeciwzapalnie, złuszczająco oraz nawilżająco. Ze względu na przyczynę problemu, który wynika ze złej pracy układu hormonalnego , ten rodzaj trądziku może mieć charakter nawrotowy.

Dla trądziku hormonalnego punktem wyjścia są: