Gabinet kosmetyki leczniczej
i pielęgnacyjnej Zadbaj o cerę

Marzena Szrejbrowska

tel. 696 071 267
zadbajocere@gmail.com

Trądzik pospolity

W czasie, kiedy organizm zaczyna dojrzewać i następuje gwałtowny skok hormonów, obserwuje się wzmożoną pracą gruczołów łojowych. Ujścia kanalików łojowych ulegają rozszerzeniu
i zaczynają   pojawiać się zaskórniki. Zalegające sebum w ujściach gruczołów łojowych oraz nagromadzone komórki zrogowaciałego naskórka przyczyniają się do powstania zaskórników. Zahamowany dostęp tlenu powoduje rozwój bakterii i stanu zapalnego. Bakterie mnożąc się prowadzą do zmian grudkowo- krostkowych. Nie leczone, przyczyniają się do ciężkich zmian trądzikowych , których konsekwencją są blizny potrądzikowe.

Zabiegi kosmetyczne mają za zadanie działać przyczynowo, czyli na poziomie enzymatycznym. Tylko takie postępowanie, gwarantuje odpowiednią równowagę skóry i efektywne wyleczenie. Za produkcje łoju odpowiedzialny jest enzym 5-alfa reduktazy i działa on przy gruczole łojowym. Jego praca polega na przekształcaniu hormonu testosteron w dihydrotestosteron. Jest to agresywniejsza i mniej pożądana postać testosteronu, która bardzo pobudza gruczoły łojowe
i blokuje ujścia gruczołów. Drugą kluczową przyczyną trądziku pospolitego jest nagromadzenie martwych komórek naskórka przy ujściach kanalików łojowych.

Do najważniejszych zadań w gabinecie kosmetycznym należą:

  • zahamowanie pracy enzymu 5-alfa reduktazy,
  • rozpuszczanie mas rogowo-łojowych,
  • działanie przeciwzapalne,
  • działanie bakteriobójcze,

Trądzik pospolity wymaga szczególnej pielęgnacji oraz higieny. Podstawowym błędem jest wyciskanie powstałych zmian, przez co stymuluje się niepożądany stan zapalny oraz bakterie. Bardzo często, czynność ta, wykonywana jest brudnymi rękoma, co powoduje dodatkowe wprowadzenie bakterii. Preparaty do pielęgnacji domowej mają przede wszystkim wspomagać pielęgnację w gabinecie kosmetycznym. Nie mogą zawierać dużej ilości alkoholu, ponieważ skóra pozbawiona warstwy tłuszczowej daje sygnał do gruczołów, aby te zaczęły produkować więcej łoju.

Ważne jest, aby kosmetyki do pielęgnacji w domu, w swoim składzie zawierały substancje działające przeciwzapalnie, złuszczająco i nawilżająco.

Dlatego skórę objętą trądzikiem pospolitym należy traktować delikatnie, mądrze
i systematycznie.

Do leczenia trądziku pospolitego bardzo dobrze sprawdzają się peelingi z zawartością:

  • kwasu mlekowego, którego obecność odblokowuje ujścia gruczołów łojowych,
  • kwasu azelainowego, mającego wpływ na zahamowanie nadmiernego wydzielania łoju,
  • kwasu migdałowego, który ma działanie bakteriobójcze,
  • kwasu salicylowego, posiadającego właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe, antyseptyczne, antybakteryjne,
  • oraz mieszanki tychże kwasów.

Mogą być łączone z jontoforezą wykorzystującą siarczan cynku, który działa bakteriobójczo, przynosi ulgę oraz szybszą regenerację skóry.